03/27/2025 Product News
RECOM's RAC20NE-K/277/EPID series of AC / DC power supplies are now available from Rutronik. The components are particularly compact and have a closed IP40 encapsulation. They are ideal where space is limited and can be easily mounted in difficult supply conditions thanks to tool-free push-in terminals. The power supplies deliver up to 20 W output power without airflow and have increased surge strength. They are fully certified according to the safety standards UL/IEC/EN62368, IEC61347, IEC61558 and EN60335 and are ideally suited for applications in the infrastructure, energy or industry 4.0 sectors. They are available in different versions at www.rutronik24.com
The power supplies are certified according to overvoltage category OVC III and deliver a full 20 W output power without airflow up to +55 °C (85 °C with derating). With efficiencies of up to 88%, the power supply ensures cool operation and a high MTBF of over 1 million hours. They provide fully regulated DC outputs of 5, 12, 24 or 36 VDC, with an additional 24VDC version featuring active current limitations.
The components come with a clip for tool-free mounting by simply snapping it onto a solid DIN rail and are cost-effective and robust. Thanks to the small form factor of just 83 mm x 26.4 mm x 29.5 mm, they can also be used in flush-mounted boxes, for example. Due to their slim design, they also remain hidden behind the front panel.
The RAC20NE-K/277/EPID power supply series consists of the following variants:
Main features at a glance:
  • Input Voltage range from 85 VAC up to 305 VAC
  • 23 W boost power
  • Overvoltage resistance 2 kVAC: L – N, as well as 4 kV: L, N - ground